A 3.60-kg object is attached to a spring and placed on frictionless, horizontal
ID: 1510904 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
m = mass of object = 3.60 kg
F = force = 30 N
x = distance = 0.200 m
a) k= spring constant = ?
F = kx [ consider magnitude only]
k = F/ x
= 30 / 0.200
k = 150 N/m
b) f = frequency = ?
k = m*w2
w ( angular frequency) = ( k/m)1/2
= ( 150 / 3.60)1/2
w = 6.45 rad/s
w = 2*pi*f
f = 6.45/ 2*3.14
f = 1.02 hz
c) Vmax ( maximum speed) = w*A
A = amplitude ( or maximum displacement) = 0.200m
Vmax = 6.45*0.200 = 1.29 m/s
d) max speed occur at x = +- 0 m ( ie at mean position)
e) a_max ( maximum acceleration) = w2*A
= ( 6.45)2*0.200 = 8.32 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.