A 3.30 mm wide beetle is viewed with a 9.50 cm focal lengthlens. A normal eye vi
ID: 1748366 • Letter: A
Question
A 3.30 mm wide beetle is viewed with a 9.50 cm focal lengthlens. A normal eye views the image at its near point. Calculate (a)the angular magnification.. (B) the width of the image (C) theobject distance from the lens... HOW WOULD A DIAGRAM LOOK FOR THIS PROBLEM.... A 3.30 mm wide beetle is viewed with a 9.50 cm focal lengthlens. A normal eye views the image at its near point. Calculate (a)the angular magnification.. (B) the width of the image (C) theobject distance from the lens... HOW WOULD A DIAGRAM LOOK FOR THIS PROBLEM....Explanation / Answer
A 3.30 mm wide beetle is viewed with a 9.50 cm focal lengthlens. A normal eye views the image at its near point. Calculate (a)the angular magnification.. (B) the width of the image (C) theobject distance from the lens... HOW WOULD A DIAGRAM LOOK FOR THIS PROBLEM....f=9.5cm
v=D=near point =25cm
u=?
1/u+1/v=1/f
1/u=1/9.5-1/25=>u=15.32cm
angular magnification=1+D/f=1+25/9.5=3.631
the width of the image=magnification*originalwidth=3.631*3.30=11.98mm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.