You have a horizontal parallel plate capactor where the size of the plates is mu
ID: 2094086 • Letter: Y
Question
You have a horizontal parallel plate capactor where the size of the plates is much larger than the spacing between the plates. Between the plates is placed a small charged bead with a mass 4.4x10-12kg and a charge of equal to that of 40 electrons. The separation between the plates is 10.6 cm and the charge per area on the plates is +/- 1.2x10-6C/m2. The top plate is positively charged and the bottom plate is negatively charged.
If the bead is released from rest halfway between the two plates, what is the speed of the bead when it hits one of the plates?
Explanation / Answer
electric field between the plates=sigma/eo
=1.35*10^5 N/C
so force on the particle=40eE
=8.68*10^-13
acceleration=F/m
=0.197 m/s^2
using v^2=u^2+2as,
v=(2as)^1/2
=0.146 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.