Review Multiple-Concept Example 7 in this chapter as an aid in solving this prob
ID: 2093892 • Letter: R
Question
Review Multiple-Concept Example 7 in this chapter as an aid in solving this problem. In a fast-pitch softball game the pitcher is impressive to watch, as she delivers a pitch by rapidly whirling her arm around so that the ball in her hand moves in a circle. In one instance, the radius of the circle is 0.647 m. At one point on this circle, the ball has an angular acceleration of 65.2 rad/s2and an angular speed of 13.1 rad/s.(a)Find the magnitude of the total acceleration (centripetal plus tangential) of the ball.(b)Determine the angle of the total acceleration relative to the radial direction.
Explanation / Answer
r=0.647 m
?=65.2rad/s2
?? = 13.1rad/s
the centripetal and tangential accelerations are
ac = ??
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.