An automotive battery has an emf of 11.5 V. When supplying power to the starter
ID: 2093882 • Letter: A
Question
An automotive battery has an emf of 11.5 V. When supplying power to the starter motor, the current in the battery is 20.0 A, and the terminal voltage of the battery is 11.0 V. How much power is delivered by the battery due to the chemical reactions within the battery when the current in the battery is 20 A? kW How much of this power is delivered to the starter when the current in the battery is 20 A? kW By how much does the chemical energy of the battery decrease if the current in the starter is 20 A for 6.7 s? kJ How much energy is dissipated in the battery during those 6.7 seconds? JExplanation / Answer
a)
P=VI=20*11.5 =0.23KW
b)
P=11*20 =0.22 KW
c)
E=Pt =230*6.7
E=1.541 KJ
d)
E =230*6.7-220*6.7
E=67 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.