A submarine is 3.00 x 10^2 m horizontally from shore and 120.0 m beneath the sur
ID: 2093389 • Letter: A
Question
A submarine is 3.00 x 10^2 m horizontally from shore and 120.0 m beneath the surface of the water. A laser beam is sent from the submarine so that the beam strikes 2.10 x 10^2 m from the buildingstanding on the shoreand the laser beam hits the target on the top of the building. Use n=1.333 for the refractive index of water.A)Calculate the angle of incidence ?1 on the water/air interface.
B)Calculate the angle of refraction ?2.
C)Find angle ? with the horizontal.
D)Find the height h of the building
Explanation / Answer
know that the submarine is 300 m from the building on the shore
and that the beam from the submarine strikes 210 from the building standing on the shore
part a
so 300-210 = d = 90
use trig to get theta1 and knowing that sub is 120m below surface of water
you got tan (theta1) = opp/ hyp = 90/120 = 0.75
arctan 0.75 = ( theta 1)
36.869 degrees is = (theta1) which is your angle of incidence
PART b
next use Snells law to get angle of refraction (theta 2)
n1sin(theta 1) = n2 sin (theta 2)
isolating for sin (theta 2) you get
n1sin (theta 1) / n2 = sin ( theta 2) your n1 is water = 1.333 and n2 is air = 1.0
1.333sin(36.869) / 1 = sin (theta 2)
0.79978 = sin (theta 2)
arcsin(0.79978) = (theta 2) which s your angle of refraction
53.1 degrees = (theta 2) which s your angle of refraction
pART c
Phi = 90 - ( theta 2)
phi = 90 - 53.1
phi = 36.89 degrees
PART D
lastly solving for height
tan( phi) = h / 210m
Tan (phi) X 210 m = H
tan (36.89) x 210 = H
157.61 m = H
hope that helped
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.