A stunt man whose mass is 70 kg swings from the end of a 4.9 m long rope along t
ID: 1916148 • Letter: A
Question
A stunt man whose mass is 70 kg swings from the end of a 4.9 m long rope along the arc of a vertical circle. Assuming that he starts from rest when the rope is horizontal, find the tensions in the rope that are required to make him follow his circular path at each of the following points.Explanation / Answer
Answered By "Mohsen" -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- a) T = 0 N -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- b) m g h = 0.5 m v^2 ==> v^2 = 2 g h = 2*9.8*(4.9-1.5) = 66.64 ==> T = mg cos(theta) + m v^2/R = 70*9.8*0.6939 + 70*66.64/4.9 ==> T = 1428 N -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- c) at the bottom: m g h = 0.5 m v^2 ==> v^2 = 2 g h = 2*9.8*4.9 = 96.04 ==> T = mg + m v^2/R = 70*9.8 + 70*96.04/4.9 ==> T = 2058 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.