Two automobile batteries are connected in parallel to power a wheelchair. Each o
ID: 2092571 • Letter: T
Question
Two automobile batteries are connected in parallel to power a wheelchair. Each of the batteries has a 12.0 V emf and internal resitance 0.020 Ohms and the wheelchair motor has resistance 1.0 Ohms. Find the current delivered to the motor. What would be the current delivered to the motor if the batteries were connected in series? Consider the relative advantages of connecting batteries in series or parallel.Two automobile batteries are connected in parallel to power a wheelchair. Each of the batteries has a 12.0 V emf and internal resitance 0.020 Ohms and the wheelchair motor has resistance 1.0 Ohms. Find the current delivered to the motor. What would be the current delivered to the motor if the batteries were connected in series? Consider the relative advantages of connecting batteries in series or parallel.
Explanation / Answer
1)when in parallel,
equivalent resistance of =0.1 ohm
so,V/0.01=12/0.02+12/0.02
or V=12 V
so the current=12/(1+0.01)
=11.88 A
2)when in series, E=12+12
=24 ohm
nbet resistance=1+0.02+0.02
=1.04
so current=24/1.04
=23.08 A
in series, the current is larger
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.