Two astronauts on opposite ends of a spaceship are comparing lunches. One has an
ID: 1494157 • Letter: T
Question
Two astronauts on opposite ends of a spaceship are comparing lunches. One has an apple, the other has an orange. They decide to trade. Astronaut 1 tosses the 0.125 kg apple toward astronaut 2 with a speed of vi,1 = 1.07 m/s . The 0.170 kg orange is tossed from astronaut 2 to astronaut 1 with a speed of 1.20 m/s . Unfortunately, the fruits collide, sending the orange off with a speed of 0.932 m/s in the negative y direction.
Part 1: What are the final speed and direction of the apple in this case?
Explanation / Answer
The initial kinetic energy of the system is
Ki = 1/2 ma vi^2 + 1/2 mo vi^2
= 1/2 (0.125) ( 1.07)^2 + 1/2 ( 0.170)( 1.2)^2
=0.193 J
the final kinetic energy is
Kf = 1/2 ma vf^2 + 1/2 mo vf^2
= 1/2 (0.125) ( vf)^2 + 1/2 ( 0.170)( 0.932)^2
=0.0625 ( vf^2 ) + 0.07383304 J
Ki = Kf
0.193 J=0.0625 ( vf^2 ) + 0.07383304 J
vf = 1.38
since final y component momentum is zero
0=ma v1f sin theta - mo v2f sin 42
sin theta = ( 0.170)( 0.932) sin 42/0.125 ( 1.38)
theta = sin^-1 ( ( 0.170)( 0.932) sin 42/0.125 ( 1.38)
=37.92 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.