A fan blade rotates with angular velocity given by omega z(t)=gamma- beta t2 Cal
ID: 2091545 • Letter: A
Question
A fan blade rotates with angular velocity given by omega z(t)=gamma- beta t2 Calculate the angular acceleration as a function of time. alpha z(t)=-2( beta )t For the next two parts assume that the constants gamma and beta are defined as follows: gamma = 4. 90rad/s beta = 0. 820rad/s3 A fan blade rotates with angular velocity given by omega z(t)=gamma- beta t2 Calculate the instantaneous angular acceleration alpha z at t0=3. 0s. Calculate the average angular acceleration alpha av-Z for the time interval t = 0 to t0 = 3. 0sExplanation / Answer
angular accelaration = dw/dt = -2(beta)t
b) t = 3 sec
so angular acce. = -2 x 0.820 x 3 = -4.92 rad/s2
c) w(0) = 4.90 - 0.820 x 0 = 4.90 rad/s
w(3) = 4.90 - 0.820 x 3^3 = - 2.48 rad/s
average angular acc. = w(3) - w(0) /3 = -2.48 - 4.90 / 3 = - 2.46 rad/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.