A fan blade rotates with angular velocity given by z ( t )= t 2, where = 5.50 ra
ID: 1344827 • Letter: A
Question
A fan blade rotates with angular velocity given by z(t)= t2, where = 5.50 rad/s and = 0.820 rad/s3
Part A.) Calculate the angular acceleration as a function of time. (answer az(t)=?)
I got -1.64 but it said that the correct answer involves the variable , which was not part of your answer.
Part B.) Calculate the instantaneous angular acceleration z at t0 = 3.1 s . (answer az=? rad/s^2)
Part C.) Calculate the average angular acceleration avz for the time interval t=0 to t0 = 3.1 s . (answer aaz-z=? rad/s^2)
Explanation / Answer
A) we know, angular acceleration, alfa_z = dw/dt
= -beta*2*t
= -2*beta*t
B) at t = 3.1 s
alfa_z = -2*0.82*3.1
= -5.084 rad/s^2
C) at t = 0,
w1 = gamma - beta*t^2
= 5.5 - 0.82*0^2
= 5.5 rad/s
at t = 3.1 s
w2 = 5.5 - 0.82*3.1^2
= -2.38 rad/s
average angular acceleration , alfa_avg = (w2 - w1)/(t2 - t1)
= (-2.38 - 5.5)/(3.1 - 0)
= -2.54 rad/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.