3Consider the system shown in the diagram. The pulley is a uniform cylinder with
ID: 2090811 • Letter: 3
Question
3Consider the system shown in the diagram. The pulley is a uniform cylinder with mass m3 =1.0 kg and radius R = 10 cm, the other two masses are m1 = 4.0 kg and m2 = 3.0 kg, and ? = 36.9 o . Assume the rope is massless, there is no slipping of the rope on the pulley, and there is no friction between m1 and the incline. (a) What is the acceleration of m1 and m2? What is the angular acceleration of the pulley? (b) If m2 startsfrom rest 50 cm above the ground, how fast is it going when it hits the ground?Explanation / Answer
et the tension be tx (attached to m1)and y(attached to m2.so
m2g-y=m2a
x-m1gsin36.9=m1a
(y-x)=0.5*3.1*a
solving we get a to be 0.6877 m/s^2
so the acceleration=0.6877m/s^2
angular acceleration=6.877 rad/s^2
b)speed=(2ah)^1/2
=0.829 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.