Two objects of masses m1 = 0.42 kg and m2 = 0.96 kg are placed on a horizontal f
ID: 2089241 • Letter: T
Question
Two objects of masses m1 = 0.42 kg and m2 = 0.96 kg are placed on a horizontal frictionless surface and a compressed spring of force constant k = 270 N/m is placed between them as in figure (a) shown below. Neglect the mass of the spring. The spring is not attached to either object and is compressed a distance of 9.6 cm. If the objects are released from rest, find the final velocity of each object as shown in figure (b). (Let the positive direction be to the right. Indicate the direction with the sign of your answer.)Explanation / Answer
conswerving momentum,
v1/v2 = m2/m1 = 0.96/0.42 = 2.286
So, 0.5*0.42*v^2*2.286^2 + 0.5*0.96*v^2 = 0.5*270*0.096^2
So, v1 = 2.03 m/s <------velocity of m1
v2 = 0.888 m/s <-----velocity of m2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.