A 1400-kg car rounds a corner of radius r= 55m . The coefficient of static frict
ID: 2089139 • Letter: A
Question
A 1400-kg car rounds a corner of radius r= 55m . The coefficient of static friction between the tires and the road is 0.83. Part A) At what speed will the force of static friction exerted on the car by the road be equal to half the weight of the car? v= _____ m/s Part B) Suppose that the mass of the car is now doubled, and that it moves with a speed that again makes the force of static friction equal to half the car's weight. Is this new speed greater than, less than, or equal to the speed in part A?Explanation / Answer
F=mV^2/r
given F=(1/2)Fcar
mV^2/r =mg/2
V=sqrt(rg/2)=sqrt(55*9.8/2)
V=16.4 m//s
b)
Speed is independent of mass ,so speed is still the same
V=16.4 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.