A piston cylinder device containing 0.6 kg of H20 has initial volume of 0.5 lite
ID: 2086164 • Letter: A
Question
A piston cylinder device containing 0.6 kg of H20 has initial volume of 0.5 liters. The device starts and goes through a Carnot cycle and generates 400 kJ work. If the max temp. that water will reach is 1.5 times the min temperature of H20 and during heat rejection process, water goes from saturated vapor to saturated liquid phase
Determine
1) QH & QL for this cycle
2) TH & TL for this cycle
3) Max and min pressures that the cycle will reach
4) Show this process on a T-v diagram and label temperature, pressures and specific volumes.
5) Expansion and compression of water in this device are quasi-equilibrium processes, why does it deliver highest amount of work?
6) Pressure at remaining state(s)
Explanation / Answer
1. efficiency = 1- TH / TL = 1 - 1.5 = 1/3 =0.333
Efficiency = Wnet / QH
Qh = 400 /0.33333 = 1200 kJ
Efficiency = 1 - QL/QH
QL = 800 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.