A pipe with a diameter of D1 = 8 cm rises vertically a height H = 3.2 m and expa
ID: 1907158 • Letter: A
Question
A pipe with a diameter of D1 = 8 cm rises vertically a height H = 3.2 m and expands to a pipe of D2 = 36 cm in diameter. The flow rate of the fluid through the pipe is 0.14 cubic meters per second. The pressure in the lower end of the pipe is 1.4?10^5 Pascals. The fluid has a density of 1 kg/m3 ..
Find the velocity of the water in the lower section of the pipe. Answer in m/s
Find the difference in hydrostatic pressure from the high section to the low section. Answer in Pascals
Find the pressure in the upper section of the pipe. Answer in Pascals
Explanation / Answer
Velocity = Flow rate/area
V1 = Q/A1 = 0.14/(3.14/4*0.08^2) = 27.9 m/s
V2 = Q/A2 = 0.14/(3.14/4*0.36^2) = 1.38 m/s
P1 + 1/2**V1^2 + *g*Z1 = P2 + 1/2**V2^2 + *g*Z2
(P1 - P2) = 1/2**(V2^2 - V1^2) + *g*(z2 - z1)
(P1 - P2) = 1/2*1*(1.38^2 - 27.9^2) + 1*9.81*3.2
= -356.86 Pa
Pressure in upper section P2 = P1 + 356.86 = 1.4*10^5 + 356.86 = 140356.86 Pa
Mass flow rate = density*vol. flow rate
= 1*0.14 = 0.14 kg/s
Weight of the fluid in 14.5 minutes = 0.14*14.5*60*9.81 = 1194.9 N
(Density of fluid = 1 kg/m3 looks too low to me. Just check I believe if it is water, it should be 1000 kg/m3.We need to redo the calculations in that case.)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.