A Cu wire, 1m long with a cross-sectional area=(1mm) 2 is placed in a circuit.(
ID: 2085973 • Letter: A
Question
A Cu wire, 1m long with a cross-sectional area=(1mm)2 is placed in a circuit.( assume the wire connecting the battery has no resistance). Ohm’s law measurements are done at T1=10ok and T2=273K. At T1, for V1=1.55*10-3 volts, I=1amp. At T2, for V1=7.75*10-6 volts, I=1amp
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Calculate the resistivity of Cu wire at T1 and T2, PT1Cu and PT2Cu.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Assume that 1e- per cu atom contributes to the conductivity and that nAtomicCu=8.47*1028/m3.
Calculate the Drude relaxation time T at T1 and T2.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Calculate the electron mobility at T1 and T2.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Calculate the electric field and drift velocities at T1 and T2.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Calculate the e- thermal (classical) velocity (3kbT/me)1/2 at T1 and T2.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Calculate the mean free path lmfp between collisions at T1 and T2.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
We will see that when we include pauli principle that
Nwith paulithermal = 10* Nclassical(no pauli)thermal at t=273K and the value is approximately independent of Te. Recalculate lmfp
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
If L1=5 m( instead of 1m), would ohm’s law be observed? Why or why not?
Explanation / Answer
Given data:
length ,l = 1 meter
area ,a = 1 mm^2 = 10^-6 m^2.
T1 = 10 K --> V1 = 1.55*10^-3 volt, I1 = 1 Amp --> R1 = 1.55*10^-3 Ohm
T2 = 273 K --> V2 = 7.75*10^-6 volt, I2 = 1 Amp --> R2 = 7.75*10^-6 Ohm
(1) The resistivity,
= ( Resistor * Area )/ ( length)
The resistivity at T1 = (R1 * a) / l
= (1.55*10^-3 *10^-6)/ (1)
= 1.55*10^-9 Ohm meter
The resistivity at T2 = (R2 * a) / l
= (7.75*10^-6 *10^-6)/ (1)
= 7.55*10^-12 Ohm meter
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.