A Cu wire or 1 cm radius carries current of 1000 A from between two poles of the
ID: 1408506 • Letter: A
Question
A Cu wire or 1 cm radius carries current of 1000 A from between two poles of the power line. One pole is to the east of the other pole! Poles are 20 m apart The magnetic field of Earth at the location runs North and has strength of 50mu T. The magnetic force on the wire pushes the wire up.How large is the force on the wire? A. Bigger than the weight of the wire? B. Bigger than the weight of sparrow? C. Smaller then the weight of sparrow? D. Smaller than the weight of the wire? E. There is noforce.Explanation / Answer
here,
radius of wire , r = 0.01 m
length , l = 20 m
volume , V = pi * r^2 * l
V = pi * 0.01^2 * 20
V = 0.00628 m^3
density of copper , d = 8950 kg/m^3
mass , m = V * d = 56.206 kg
weight , w = m * g = 550.82 N
current , I = 1000 A
magnetic feild , B = 5 * 10^-5 T
l = 20 m
magnetic force , Fm = B * I * l
Fm = 5 N
so, the magnetic force is D) smaller than the weight of wire
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.