The voltage across the capacitor, V_C(t), in Volts and the current in the loop i
ID: 2080366 • Letter: T
Question
The voltage across the capacitor, V_C(t), in Volts and the current in the loop in Amps are given by V_C(t) = V_S(1 - e^-t/tau) i(t) = V_S/R e^-t/tau Where tau = RC is the time constant. Consider the case where V_S = 24 V, R = 3800 Ohm and C = 4000 times 10^-6 F. Create a vector with values of times from 0 to 20 sec with spacing of 2 sec. Calculate V_C(t) and i(t) for each value of t from part (a). Display the results in a three-column table, where the values of time, voltage, and current are displayed in the first, second, and third columns, respectively.Explanation / Answer
Enter the following program in Matlab to get the values of time, voltage and current
Vs=24; % input values of Vs, R, C and tau
R=3800;
C=4000e-6;
tau=R*C;
t=(0:2:20)'; % initialize time between 0 to 20s with a gap of 2s
Vc=Vs*(1-exp(-t/tau)); % compute voltage values
i=(Vs/R)*exp(-t/tau); % compute current values
Results=table(t,Vc,i) % display results as table
The table is as follows
Results =
t Vc i
__ ______ _________
0 0 0.0063158
2 2.959 0.0055371
4 5.5531 0.0048544
6 7.8274 0.0042559
8 9.8213 0.0037312
10 11.569 0.0032712
12 13.102 0.0028679
14 14.446 0.0025143
16 15.624 0.0022043
18 16.656 0.0019326
20 17.562 0.0016943
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.