Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A single phase, 60 Hz, 2-pole, 600-V induction machine is operated as a wind tur

ID: 2079195 • Letter: A

Question

A single phase, 60 Hz, 2-pole, 600-V induction machine is operated as a wind turbine. Assume that the machine can be modeled using the equivalent circuit discussed in class. To simplify the analysis assume that Xm is large enough that it can be ignored and that the stator resistance, Ra, is zero. Assume Xls = 0.5 Ohm, Xlr = 0.5 Ohm, and Rr = 0.2 Ohm. As defined in class, Xls is the leakage flux in the stator, Xlr is the rotor inductance referred to the stator, and Rr is the rotor resistance. If the induction generator operates with a slip of -0.05, what is the rotor speed in RPM (rotations per minute)? When operated at a slip of -0.05, how much real power does this machine produce? Now assume the induction machine is at stand-still (zero speed). How much reactive power does the machine consume in this condition? If the machine could somehow spin at synchronous speed, what would be the terminal current magnitude?

Explanation / Answer

a. Nr=1.05*3600=3780rpm

b.Real Power produced=(rotor current)(Rotor current)Rotor resistance)/slip=5.453kW

c. Zero

d. Zero

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote