A shunt DC machine is shown below. You are given the following parameters: Armat
ID: 2079138 • Letter: A
Question
A shunt DC machine is shown below. You are given the following parameters: Armature resistance, R_a = 0.5 ohm Armature inductance, L_a = 1 mH Field Inductance, L_f = 10 mH Applied Voltage, V_a = 250 V Field Resistance, R_f = 100 ohm Rotational Speed omega_m = 1500 rpm It is known that the armature current is I_a = 10 A. Calculate the input power (P_in), the developed power (P_dev), in Watts, and the back emf constant (K_c). Now suppose that V_a = 200 V and omega_m = 1500 rpm. Calculate the electrical losses (P_loss-else), the output power (P_out), and the overall efficiency (in %) of the machine if the mechanical losses are 1,000 W.Explanation / Answer
a)
1. Pin= Vs * Ia = 2500W
2. power devloped= Eb * Ia
Eb= Vs-Ia *ra= 250-5 =245V
EB = Ke* wm hence ke= 245/1500
now Va=200
Plosses = If^2 * Rf + Ia^2* Ra
poutput= Eb * ia
Ebnew= 200-10*0.5=195V
Eff= Pout/(pout+losses)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.