A shopping centre wants to examine the amount of space required for parking. Stu
ID: 3175308 • Letter: A
Question
A shopping centre wants to examine the amount of space required for parking. Studies indicated that 50% of staff and shoppers use public transportation. A survey of 1002 was taken, and 483 responded that they used public transportation.
a. State the null hypothesis and the alternate hypothesis.
H0: p =
H1: p
b. State the decision rule for 0.05 significance level. (Negative answer should be indicated by a minus sign. Round the final answers to 2 decimal places.)
Reject H0 if z > or z < .
c. Compute the value of the test statistic. (Negative answer should be indicated by a minus sign. Round the final answer to 2 decimal places.)
d. At the 0.05 significance level, is it reasonable to conclude that the survey results indicate a change?
(Reject/ Accept) H0. There is (Not enough/ Enough) evidence to indicate that the results have changed.
Explanation / Answer
sample proportion = 483/1002 = 0.48
Null Hypothesis = population proportion of people that use public transportation = 0.50
SE = sqrt[0.52 x 0.48/1002] = 0.0157
test-statistic
z = (0.50 - 0.48)/0.0157 = 1.26
Let, Z be a standard normal variable. P(Z < 1.26) = 0.1038
So, p-value = 0.207 > 0.05
So, at 5% significance level, we don't have enough evidence to accept the null hypothesis.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.