A cat\'s crinkle ball toy of mass 37 g is thrown straight up with an initial spe
ID: 2078831 • Letter: A
Question
A cat's crinkle ball toy of mass 37 g is thrown straight up with an initial speed of 4 m/s. Assume in this problem that air drag is negligible. (a) What is the kinetic energy of the ball (in J) as it leaves the hand? _ (b) How much work is done (in J) by the gravitational force during the ball's rise to the peak? _______ What is the charge in the gravitational potential energy of the ball (in J) during the rise to its peak? (d) If the gravitational potential energy is taken to be zero at the point where it leaves your hand, what is the gravitational potential energy (in J) when it reaches the maximum height? (e) If the gravitational potential energy is taken to be zero at the maximum height the ball reaches, what would the gravitational potential energy (in J) be when it leaves the hand? (f) What is the maximum height the ball reaches(in m) _____ mExplanation / Answer
(A) KE = m v^2 /2
KE = (37 x 10^-3 kg) (4 m/s)^2 /2
KE = 0.296 J
(B) As ball reaches to its maximum height its KE = 0
so work done by gravity= change in KE
Wg = 0 - 0.296 = - 0.296 J
(c) change in PE = - work done by gravity
= 0.296 J
(d) PEf - PEi = change in PE
PEf - 0 = 0.296
PEf = 0.296 J
(e) 0 - PEi = 0.296
PEi = - 0.296 J
(f) PE = m g h
0.296 = (37 x 10^-3)(9.81)(h)
h = 0.815 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.