A oscillation of the 20-kg mass on a spring is described by x = 3 cos(4.0t + 0.8
ID: 2078550 • Letter: A
Question
A oscillation of the 20-kg mass on a spring is described by x = 3 cos(4.0t + 0.80) where x is in centimeters and t is in seconds. What is the force constant of the spring? a. 4.0 N/m b. 0.80 N/m c. 16 N/m d. 32 N/m e. 2.0 pi N/m The motion of a particle connected to a spring is described by x = 10 sin (pi t). At what time (in s) is the potential energy equal to the kinetic energy? a. 0 b. 0.25 c. 0.50 d. 0.79 e. 1.0 The amplitude of a system moving with simple harmonic motion is doubled. The total energy will then beExplanation / Answer
10) option d is Correct
comparing the equation with
x = Acos(wt + phi)
w = root k/m
w = 4
k/m = 16
k = 16x 2 = 32
k = 32 N/m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.