A of mass 100 kg is at the top of a 10 hill as shown. a. What is its gravitation
ID: 1756748 • Letter: A
Question
A of mass 100 kg is at the top of a 10 hill as shown.
a. What is its gravitational potential energy relative to thebottom of the hill?
b. If the car rolls down the hill (with the engine off) withnegligible friction and air resistance, what will its kineticenergy be when it reaches the bottom?
c. Suppose instead that the amount of work done on the car bythe frictional and air resistance forces as the car rolls down thehill is 50,000J. what the is the kinetics energy of the car when itreaches the bottom of the hill?
Explanation / Answer
mass m = 100 kg height h = 10 m Gravitational potentual energy U = mgh = 9800 J (b). Kinetic energy when reaches the bottom of theramp K.E = U Since from law of conservation ofenergy So, K.E = 9800 JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.