The rectangular loop of wire shown in the figure has a mass of 0.15 g per centim
ID: 2078106 • Letter: T
Question
The rectangular loop of wire shown in the figure has a mass of 0.15 g per centimeter of length and is pivoted about side ab on a frictionless axis. The current in the wire is 8.0 A in the direction shown. Find the magnitude and direction of the magnetic field parallel to the y-axis that will cause the loop to swing up until its plane makes an angle 30 degree with the yz plane. (b) A small sphere of mass m and carrying a charge q hangs from a thread near a very large, charged conducting sheet, with a surface charge density of alpha What is angle theta?Explanation / Answer
w = 0.08 m
L = 0.06 m
-------------------------------------------------
net = 0
1 + 2 = 0
mg(sin30 * w/2) - iLB (cos30 * w) = 0
0.00015 * 9.8 * (0.5*0.04) - 8.0*0.06*(0.866025*0.08)*B = 0
0.0000294 - 0.03325536 * B = 0
>>>>> B = 0.0008841 = 0.8841mT
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.