Light from a 580 nm wavelength laser is shown through a double slit. This light
ID: 2078078 • Letter: L
Question
Light from a 580 nm wavelength laser is shown through a double slit. This light is projected on a screen which is 4.61 m away from the slits. It is visually observed that the 14 th order maximum is missing in the pattern and this missing order is 7.86 cm from the center of the pattern.
What is the distance between the slits (center to center)?
What is the width of one of those slits?
What is the distance between the slits (center to center)?
What is the width of one of those slits?
What is the next order that is missing in the pattern? At what distance from the center of the pattern is the missing order from part c?Explanation / Answer
Wavelength = 580nm. Considering slit width as a and slit separation as d. 14th diffraction order was missing m=14.
For destructive interference, d sin() = m => d = m /sin() = 0.476mm
Maxima due to the slit width, a sin() = => a = /sin() = 0.0340 mm
Consider the missing order is n and it is located at distance y from the center and at that postion, that will be second diffraction minima due to slit-width
d sin() = n and a sin() = 2
Solving the above two equations, we get n=28 and = 1.954 degree
Distance from center = 4.61 * tan(1.954) m= 15.73 cm.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.