A uniformly charged disk of radius 35.0 cm carries a charge density of 6.90 10-3
ID: 2077960 • Letter: A
Question
A uniformly charged disk of radius 35.0 cm carries a charge density of 6.90 10-3 C/m2. Calculate the electric field on the axis of the disk at the following distances from the center of the disk.
A uniformly charged disk of radius 35.0 cm carries a charge density of 6.90 x 10 3 c/m2. Calculate the electric field on the axis of the disk at the following distances from the center of the disk. (a) 5.00 cm Your response differs from the correct answer by more than 100%. MN/C (b) 10.0 cm MN/C (c) 50.0 cm MN/C (d) 200 cm MN/CExplanation / Answer
electric field due to a charged disc= 2k(1-x/(x^2+r^2) ) where k=9*10^(9) r=.35 =6.9*10^(-3)
where r= radius and x=distance from the central point
hence electric field= 378684000*(1-x/(x^2+r^2) )
at 5cm field=334.84 MN/C
at 10 cm field= 282.85 MN/C
at 50 cm field=70.50 MN/C
at 200 cm field=5.84 MN/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.