Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block of mass M = 10 kg is sitting on the table as shown in Figure above. Ther

ID: 2077407 • Letter: A

Question

A block of mass M = 10 kg is sitting on the table as shown in Figure above. There is friction between the block and the table, the coefficient of friction is mu = 0.1 The block has the initial (at t = 0 s) velocity V_0, the initial position x_0 = 0. The constant force F_0 = 5 N is applied to the block as shown in Figure above. For the initial (at t = 0 s) velocity V_0 = o m/s, find the velocity of the block as function of time. For the initial (at t = 0 s) velocity V_0 = m/s, find the position of the block as function of time. For the initial (at t = 0 s) velocity V_ 0 = 0 m/s, find the acceleration of the block as function of time. For the initial (at t = s) velocity V_0 w 2 m/s, find the velocity of the block as function of time. For the initial (at t = 0 s) velocity V_0 = 2 m/s, find the position of the block as function of time. For the initial (at t = 0 s) velocity V_0 = 2 m/s, find the acceleration of the block as function of time.

Explanation / Answer

A) here Friction = umg= 0.1*10*9.8 = 9.8N

Applied force is less than friction, so block will not move.

v(t) = 0

B) x(t) =0

C) a(t) = 0

D) Fnet = 5-9.8= - 4.8 N

a = Fnet /m = - 0.48 m/s^2

v(t) = 2 - 0.48t for t< 4.17s

v(t) = 0 for t>4.17s

E) x(t) = 2t-0.24t^2 for t<4.17s

x(t) = 4.17m for t>4.17s

F) a(t) = - 0.48m/s^2 for t<4.17s

a(t) = 0 for t>4.17s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote