A 29.00-kg ball (treat it as a point mass) is hanging on end of a massless rope
ID: 2076911 • Letter: A
Question
A 29.00-kg ball (treat it as a point mass) is hanging on end of a massless rope that is 2.8 m long and is free to swing in a complete vertical circle. Suddenly it is struck horizontally by a 5 kg putty (also a point mass) that sticks to the ball. What is the minimum speed with which the putty must strike the ball so that the combination (of ball, string and putty) is just barely able to make a complete circular loop? (Note that the rope is very strong (so it won't snap/break) but it is after all a rope and can become slack). Express your answer with the appropriate units.Explanation / Answer
for the complete circle
velocity needed to complete circle
m * v^2/r = m * g
v^2 = r * g
Now, for the velocity needed at the bottom is u
Using conservation of energy
0.50 * m * u^2 = 0.50 * m * v^2 + m * g * (2r)
0.50 * u^2 = 0.50 * r * g +g * (2r)
u^2 = 5 * r * g
u = sqrt(5 * 2.8 * 9.8)
u = 11.71 m/s
Now, for the minimum speed is ui
Using conservation of momentum
11.71 * (29 + 5) = 5 * ui
ui = 79.7 m/s
the minimum speed with which putty strike is 79.7 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.