A 280-kg load is lifted 24.0 m vertically with an acceleration a=0.120 g by a si
ID: 1465294 • Letter: A
Question
A 280-kg load is lifted 24.0 m vertically with an acceleration a=0.120 g by a single cable.
Part A:Determine the tension in the cable.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Part B: Determine the net work done on the load.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Part C:Determine the work done by the cable on the load.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Part D:Determine the work done by gravity on the load.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Part E:Determine the final speed of the load assuming it started from rest.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
1) tension in the cable
ma = T -mg
T = m(a+g) = 280*(0.12*9.8+9.8) = 3073.28 N
2) work done = F*d = 3073.28*24 = 73758.72 J
3) work done by the cable also same but negative sign ie -73758.72 J
4) Wg = 280*9.8*24 = 65856 J
5) v^2-U^2 =2as
here u = 0
v = sqrt(2as) = sqrt(2*0.12*9.8*24) = 7.5 m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.