You are trying to lift a 50 kg box by attaching it to a rope, which hangs over a
ID: 2076763 • Letter: Y
Question
You are trying to lift a 50 kg box by attaching it to a rope, which hangs over a pulley which has a radius of R = 4.0 cm and mass of 1.5 kg, and pulling the other end. Unfortunately, you lose your grip, and the box starts to fall again. If the box starts from rest, what is the angular velocity wof the pulley after the box has fallen 1.0 m? Assume there is no “slippage” between the rope and pulley. (Solve with conservation of energy, not Kinematics!) You are trying to lift a 50 kg box by attaching it to a rope, which hangs over a pulley which has a radius of R = 4.0 cm and mass of 1.5 kg, and pulling the other end. Unfortunately, you lose your grip, and the box starts to fall again. If the box starts from rest, what is the angular velocity wof the pulley after the box has fallen 1.0 m? Assume there is no “slippage” between the rope and pulley. (Solve with conservation of energy, not Kinematics!)Explanation / Answer
Applying energy conservation for pulley-mass system,
PEi + KEi = PEf + KEf
m g h + 0 = 0 + (m v^2 /2 + I w^2 /2)
50 x 9.8 x 1 = ( 50 v^2 /2) + (1.5 r^2 / 2)( v / r)^2 / 2
490 = 25 v^2 + 0.375 v^2
v = 4.39 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.