You are trying to land your spacecraft upon an unexplored planet. As you descend
ID: 2057161 • Letter: Y
Question
You are trying to land your spacecraft upon an unexplored planet. As you descend
vertically towards the surface of the planet you experience a downward acceleration of 0.25 m/s^2 when your engines are providing 7850 N of upward thrust. In order to maintain a constant speed of descent you have to increase the upward thrust to 9925 N.
After exploring the surface, you prepare for vertical lift off. You travel a vertical
distance of 78 km in a time of 16 minutes. What is the magnitude and direction of the
minimum constant thrust that the engines provide?
Explanation / Answer
F=ma
7850-mg=0.25m
9925-mg=0*m
78 km = 78000m
16m = 960s
y = 0.5at2
78000=0.5a*9602
a=0.17 m/s2
F-mg=0.17m
7850-mg=-0.25m
9925-mg=0
9925-7850 = 1411 N
F/a = 2075/0.25 = 8300 N/m/s2
a = 0.42
8300*0.42 = F = 3486N
F=7850+3486
F=11336N upwards
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.