A thin metal film of length 3.00 cm, width of 0.750 cm, and thickness of 24.0 mi
ID: 2076405 • Letter: A
Question
A thin metal film of length 3.00 cm, width of 0.750 cm, and thickness of 24.0 micrometers is used to measure the Hall effect. A current of 1.80 A is maintained along the length of the sample. The Hall voltage of 22.4 microVolts is detected across its width, when a magnetic field of 2.00 Tesla is applied normal to the film. Calculate the drift velocity charge carriers. _______ Tries 0/8 Assuming the charge carriers are electrons, calculate their density. ______ Tries 0/8 By measuring the voltage drop along the sample, the resistivity of the metal was found to be 2.20 middot 10^-8 Ohm-m. Find the ratio of the Hall electric field to the electric field responsible for maintaining the electric current through the sample. _______ Tries 0/8Explanation / Answer
qE = q (v x B)
V/d = v B
(22.4 x 10^-6) / (0.750 x 10^-2) = Vd (2)
Vd = 1.49 x 10^-3 m/s .........Ans
Vd = j / n q
1.49 x 10^-3 = ( 1.80 / (0.750 x 10^-2 x 24 x 10^-6)) / (n x 1.6 x 10^-19)
n = 4.19 x 10^28 electrons / m^3 ........Ans
Hall electric field = V/d = (22.4 x 10^-6) / (0.750 x 10^-2)
= 2.987 x 10^-3 V/m
applied electric field = I R / L
R = rho L / A = 2.20 x 10^-8 x 0.03 / (0.75 x 10^-2 x 24 x 10^-6)
= 3.67 x 10^-3 ohm
E = (1.80 x 3.67 x 10^-3) / (0.03) = 0.22 V/m
ratio = 2.987 x 10^-3 / 0.22
= 0.0136
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.