When you are driving down the road you notice a large wire running parallel to t
ID: 2076165 • Letter: W
Question
Explanation / Answer
P1)
Magnetic field due to the current (I) on the surface ,
B = u*I/(2*pi*d)
where d = 7.5 m
u = permeability of free space = 1.26*10^-6
So, B = 1.26*10^-6*(I)/(2*pi*7.5) = 6.25*10^-5
So, I = 2337.5 A <---------answer
P2)
Magnetic field due to 3A current(on the far left) at P:
B1 = u*I/(2*pi*d)
here I = 3A,
u = permeability of free space = 1.26*10^-6
d = distance between 3A and pont P = 0.3 + 0.2 = 0.5 m
So, B1 = 1.26*10^-6*(3)/(2*pi*0.5)
or , B1 = 1.2*10^-6 T (directed down)
Similalrly magnetic field due to 1.75 A current,
B2 = 1.26*10^-6*(1.75)/(2*pi*0.2)
= 1.75*10^-6 T (directed up)
and ,
magnetic field due to 3A on the right:
B3 = 1.26*10^-6*(3)/(2*pi*0.5)
= 1.2*10^-6 T (directed up)
So, net magnetic field due to all the currents:
Bnet = -B1 + B2 + B3 <--------- negative sign for B1 is due to direction towards down
So, Bnet = -1.2*10^-6 + 1.75*10^-6 + 1.2*10^-6
So, Bnet = 1.75*10^-6 T (directed up)<----------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.