A transmission diffraction grating with 648 inchs /nun is used to study the line
ID: 2070464 • Letter: A
Question
A transmission diffraction grating with 648 inchs /nun is used to study the line spec-trum of the light produced by a hydrogen discharge tube with setup shown below. The grating is 1.2 in from the source (a hole at the center of the meter stick). An observer sees the first-order red line at a distance and = 0.305197 in from the hole. The speed of light is 2.998 times 108 m/s and the Planck's constant is 6.626 times 10-34 J s. Calculate the wavelength of the red line in the hydrogen spectrum. Hint: Do not use the small angle approximation. Answer in units of mExplanation / Answer
angle is arctan(.305197 / 1.2) = 14.270 degrees
then using diff grating eqn
wavelength = sin@ / N = sin14.270 / 648 = 0.000380 mm = 3.80 x 10^-7 m
Note: this wavelength is nowhere near that of red light, but this is how the calculation comes out.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.