A transformer has 310 primary turns and 1390 secondary turns. The input voltage
ID: 1556016 • Letter: A
Question
A transformer has 310 primary turns and 1390 secondary turns. The input voltage is 120V and the output current is 17.0 A . Assume 100% efficiency.
Part A
What is the output voltage?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the input current?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
A transformer has 310 primary turns and 1390 secondary turns. The input voltage is 120V and the output current is 17.0 A . Assume 100% efficiency.
Part A
What is the output voltage?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
VS =SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the input current?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
IP =Explanation / Answer
Answer:-
Answer -
Vp = 120 V
Np = 310
Ns = 1390
Is = 17 A
for transformer we know a equation
Secondary voltage (Vs) / Primary Voltage (Vp) = Secondary Turns (Ns) /Primary Turns (Np) = Secondary Current (Is ) / Primary Current (Ip)
Vs/ Vp = Ns / Np = Is /Ip
Part-1 ) What is the output voltage (Vs)
Vs = Vp ( Ns /Np)
Vs = 120 ( 1390/ 310)
So Vs = 538 V.
Part-b ) What is the Primary current.?
use below equation
Ns / Np = Is /Ip
rewrite for Ip =?
Ip = Is* ( Np /Ns)
Ip = 17 ( 310 / 1390)
Ip = 3.79 A.
So the primary current is 3.79 A.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.