A child is floating stationary in an inner tube in a swimming pool. The child\'s
ID: 2068345 • Letter: A
Question
A child is floating stationary in an inner tube in a swimming pool. The child's mass is 32 kg. The inner tube is completely submerged, just below the water line, and 2 x 10^-3 m^3 of the child's body is submerged under water. The density of the inner tube is 350 kg/m^3. The density of the water is 1000 kg/m^3.
1. What is the volume of the inner tube?
2. What is the magnitude of the buoyant force acting on the inner tube/child system?
3. If this buoyant force was acting on the inner tube only, with a surface area of 2 x 10^-3 m^2, what pressure would be applied to the inner tube by this force?
Explanation / Answer
buoyancy force = weight of inner tube + weight of child weight of inner tube = volume *density*g V*1000*9.8 + 2 x 10^-3*1000*9.8 = V*350*9.8 +32*9.8 1) volume of the inner tube V = 4.6 x 10^-2 m^3 2) Total buoyant force = V*1000*9.8 + 2 x 10^-3*1000*9.8 = 490.4 N 3) in this case V*1000*9.8 = V*350*9.8 +32*9.8 V = 4.92 x 10^-2 m^3 buoyant force = V*1000*9.8 = 482.16 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.