A child (mass - 40 kg) stands on the outer rim of a playground merry-go-round. T
ID: 1414768 • Letter: A
Question
A child (mass - 40 kg) stands on the outer rim of a playground merry-go-round. The merry-go-round is a horizontal disk (mass = 50 kg, radius = 2.0 m) that is free to route around a vertical axis. While the disk is spinning, he walks straight toward the center of the merry-go-round, stopping when he is 1.0 from the axis. If the initial rotation speed was 1.2 rev/s. what is the final angular speed (in rev/s)? For this problem, we may consider the child as a particle, so his (initial) moment of inertia is I_= MR^2 = (40 kg)(1.0 m)^2 = 40 kg m^2, so the system's initial moment of inertia is I_i = 140 kg m^2. What are the initial and final kinetic energies of the system?Explanation / Answer
(1)
i = 1.2 rev/s
f = ?
Using Momentum Conservation
Initial Momentum = Final Momentum
Ii* i = If * f
(Idisk + Ichild) * i = (Idisk + Ichild) * f
(1/2*M*R^2 + m*R^2) i = (1/2*M*R^2 + m*R^2) * f
Substituing Values,
(1/2 * 50 * 2^2 + 40 * 2^2 ) * 1.2 = (1/2 * 50 * 2^2 + 40 * 1^2) * f
f = 2.23 rev/s
Final angular speed, f = 2.23 rev/s
(2)
Initial Kinetic Energy = 1/2 * I * i^2
K.Ein = 1/2 * (1/2 * 50 * 2^2 + 40 * 2^2 ) * 1.2^2 J
K.Ein = 187.2 J
Final Kinetic Energy = 1/2 * I * f^2
K.Efin = 1/2 * (1/2 * 50 * 2^2 + 40 * 1^2 ) * 2.23^2 J
K.Efin = 646.5 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.