The \"size\" of the atom in Rutherford\'s model is about 1.0 10-10 m. a) Determi
ID: 2067154 • Letter: T
Question
The "size" of the atom in Rutherford's model is about 1.0 10-10 m.
a) Determine the speed of an electron moving about the proton using the attractive electrostatic force between an electron and a proton separated by this distance.
(b) Compute the de Broglie wavelength of the electron as it moves about the proton.
I'm sorry i know i'm only supposed to post one ques. at a time but i'm desperate to get an answer asap for both. Please show work. I want to be able to do it myself after. Thanks so much in advance.
Explanation / Answer
a)force=ke^2/r^2=mv^2/r
v^2=ke^2/(mr)=2.5x10^12
v=1580562.5 m/s
b)=h/p
=4.6 Ao
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.