The deflection of the electron beam in an old-fashioned tube TV set is accomplis
ID: 2066201 • Letter: T
Question
The deflection of the electron beam in an old-fashioned tube TV set is accomplished by magnetic forces. Each electron is accelerated through a potential difference of V=45000V. What magnetic field is required to produce a deflection of y1=0.035m if the magnetic field region is x1=0.085m long? The charge to mass ratio of the electron is 175824175824.176C/kg.B = T
If there is a x2=0.12m gap between the end of the magnetic field region and the end of the tube, how far from the center of the screen does the beam strike?
ynet = y1 + y2 = m
Explanation / Answer
R = (m/eB)*v(2eVacc/m)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.