A horizontal water main with a cross-sectional area of 188 cm^2 necks down to a
ID: 2065108 • Letter: A
Question
A horizontal water main with a cross-sectional area of 188 cm^2 necks down to a pipe of area 49.0 cm^2. Meters mounted in the flow on each side of the transition coupling show a change in gauge pressure of 85.0 kPa. Determine the flow rate through the system, taking the fluid to be ideal. A horizontal water main with a cross-sectional area of 188 cm^2 necks down to a pipe of area 49.0 cm^2. Meters mounted in the flow on each side of the transition coupling show a change in gauge pressure of 85.0 kPa. Determine the flow rate through the system, taking the fluid to be ideal.Explanation / Answer
Bernaulli's Equation P + 0.5**v*v = const.
P1-P2 = 85 kPa
A1 = 188, A2= 49
P1 + 0.5**V1*V1 = P2 + 0.5**V2*V2
and A1V1 = A2V2
V2= 13.5 m/s
Flow rate = A2V2 = 0.06615 m3/s ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.