A horizontal spring attached to a wall has a force constant of k = 860 N/m. A bl
ID: 1516619 • Letter: A
Question
A horizontal spring attached to a wall has a force constant of k = 860 N/m. A block of mass m = 1.20 kg is attached to the spring and rests on a frictionless, horizontal surface as in the figure below.
(a) The block is pulled to a position xi = 5.80 cm from equilibrium and released. Find the potential energy stored in the spring when the block is 5.80 cm from equilibrium.
____J?
(b) Find the speed of the block as it passes through the equilibrium position.
____m/s?
(c) What is the speed of the block when it is at a position xi/2 = 2.90 cm?
_____m/s ?
Explanation / Answer
a)
stored potential energy = (1/2)kx^2
PE = (1/2)*860*(0.058)^2 = 1.446 J
b)
let speed of block = v
so (1/2)kx^2 = (1/2)mv^2
v = x*sqrt(k/m) = 0.058*sqrt(860/1.2)
v = 1.55 m/s
c)
let speed of block = v
so (1/2)kx^2 = (1/2)mv^2
v = x*sqrt(k/m) = 0.029*sqrt(860/1.2)
v = 0.776 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.