Light of wavelength 402 nm (in vacuum) is incident on a diffraction grating that
ID: 2064987 • Letter: L
Question
Light of wavelength 402 nm (in vacuum) is incident on a diffraction grating that has a slit separation of 1.2 x 10-5 m. The distance between the grating and the viewing screen is 0.10 m. A diffraction pattern is produced on the screen that consists of a central bright fringe and higher-order bright fringes (see the drawing). (a) Determine the distance y from the central bright fringe to the second-order bright fringe. (Hint: The diffraction angles are small enough that the approximation tan() ~ sin() can be used.)(b) If the entire apparatus is submerged in water (nwater = 1.33), what is the distance y?
ANSWERS:
(a) y = ______ m
(b) y = ______ m
Light of wavelength 402 nm (in vacuum) is incident on a diffraction grating that has a slit separation of 1.2 x 10^-5 m. The distance between the grating and the viewing screen is 0.10 m. A diffraction pattern is produced on the screen that consists of a central bright fringe and higher-order bright fringes (see the drawing). (a) Determine the distance y from the central bright fringe to the second-order bright fringe. (Hint: The diffraction angles are small enough that the approximation tan(Theta ) sin(Theta ) can be used.)(b) If the entire apparatus is submerged in water (nwater = 1.33), what is the distance y? ANSWERS: (a) y = ______ m (b) y = ______ mExplanation / Answer
,fringe width,y = D/d
a. y =402*10-9 *0.1 /1.2*10-5 =3.35*10-3
b. y=D/d where =1.33 refractive index
y=2.51*10-3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.