Your friend decides to produce electrical power by turning a coil of 100,000 cir
ID: 2064488 • Letter: Y
Question
Your friend decides to produce electrical power by turning a coil of 100,000 circular loops of wire around an axis parallel to a diameter in the Earth's magnetic field, which has a local magnitude of 0.3 G. The loops have a radius of 21 cm.(a) If your friend turns the coil at a frequency of 160 Hz, what peak current will flow in a resistor, R = 1200 O, connected to the coil?
(b) The average current flowing in the coil will be 0.7071 times the peak current. What will be the average power obtained from this device?
Explanation / Answer
Part A)
Start with the formula that
max = NBA = ImaxR
is in radians per second. There are 2 rad per rev, and we are given 160 rev/sec
.3 Gauss = 3 X 10-5 T
Thus, = 1005 rad/s
So...
(100000)(3 X 10-5)()(.21)2(1005) = Imax(1200)
Imax = .348 A
Part B)
Pav = IavR2
Pav = (.7071)(.348)(1200)2
Pav = 3.54 X 105 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.