Four, long, parallel power lines each carry 108-A currents. A cross-sectional di
ID: 2064336 • Letter: F
Question
Four, long, parallel power lines each carry 108-A currents. A cross-sectional diagram of these lines is a square, 19.5 cm on each side.
image shown here: http://i1142.photobucket.com/albums/n603/bdoneski/28-p-023.gif
(a) For case (a) shown in the figure above, calculate the magnetic field at the center of the square.
magnitude? T
direction?
(b) For case (b) shown in the figure above, calculate the magnetic field at the center of the square.
magnitude? T
direction?
(c) For case (c) shown in the figure above, calculate the magnetic field at the center of the square.
magnitude? T
direction?
Explanation / Answer
a.) taking care of direction of magnetic field
force = 0N
b) force = 0N
c.) magnetic field at a distance r from long wire = o*I/2r
net magnetic field = 2A+2B
where A = o*I/2r (-i +j)
B = o*I/2r (-i -j)
net field = -2oI/r i
magnitude = 3.133 *10^-4 T
direction = -xve axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.