<p>1.) A constant force of 20 N is
ID: 2064313 • Letter: #
Question
<p>1.) A constant force of 20 N is applied to an object of mass 8.0 kg at an angle of 25 degrees with the horizontal.  What is the work done by this force on the object if it causes a displacement of 2.0 m along the horizontal direction?</p><p>2.) A child pulls a 3.00-kg sled across level ground at constant velocity with a light rope that makes an angle 30.0 degrees above horizontal.  The tension in the rope is 5.00 N.  Assuming the acceleration of gravity is 9.81 m/s^2, what is the coefficient of friction between the sled and the ground.</p>
Explanation / Answer
w=f.dcos25
w=20*2*cos25=36.25
2)mg=Tcos30
=5*cos30/(3*9.81)=0.22
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.