<div class="txt-body question-body"><div class="feedback-rating abuse-flag" data
ID: 2807925 • Letter: #
Question
<div class="txt-body question-body"><div class="feedback-rating abuse-flag" data-questionid="12226209"></div><div class="ugc-base"><p>A brilliant young scientist is killed in a plane crash. It isanticipated that he could have earned $370,000 a year for the next40 years. The attorney for the plaintiff’s estate argues that thelost income should be discounted back to the present at 5 percent.The lawyer for the defendant’s insurance company argues for adiscount rate of 11 percent. What is the difference between thepresent value of the settlement at 5 percent and 11 percent?Compute each one separately. Use Appendix D for an approximateanswer but calculate your final answer using the formula andfinancial calculator methods.</p><div style="background-color:transparent;"></div></div></div>Explanation / Answer
<div class="txt-body answer-body"> <div class="answer-given-body ugc-base"> <p>Solution:</p><p>To compute the present value of the future cah flow annuity wecan calculate using the formula</p><p>= 370000/(1+.11)^1 + 370000/(1+.11)^2+........370000/(1+.11)^40</p><p>Similarly for 5 percent</p><p>= 370000/(1+.05)^1 + 370000/(1+.05)^2+........370000/(1+.05)^40</p><p>Using the financial calculator we can calculate the presentvalue annuity interest factor for 40 years 11% = 8.9511</p><p>Hence the present value for 11 % would be = 370000*8.9511 =$3311907</p><p>Similarly the present value for 5% would be = 370000*17.1591 =$6348867</p><p><strong>Hence the difference would be = $3036960</strong></p><p><strong>Thank you.</strong></p> </div> </div>
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.