A pendulum consists of a mass m = 0.07 kg hanging from a flexible string of leng
ID: 2063166 • Letter: A
Question
A pendulum consists of a mass m = 0.07 kg hanging from a flexible string of length L. The string is very thin, very light, and does not stretch. It makes small oscillations, with a period of 0.540 s. What is the oscillation frequency of the pendulum? Neglect any air resistance.and then...
Indicate for each of the following statements whether it is correct or incorrect.
The force of gravity does no work at any time during an oscillation.
The force of gravity acts upward on the mass.
The sum `kinetic energy + potential energy' of the mass is constant during an oscillation.
The tension acts on the mass along the string, toward the hanging point.
Explanation / Answer
So the equation you are required to use in this question is T = 2p v(l/g). We are not going to use the above equation we are just gonna use Frequency = 1/T Therefore F = 1/ .540 = 1.8518 Hz True/False 1. True 2. False 3. True 4. True.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.