A pendulum bob has a mass of 0.50 kg. And is suspended by a massless rod 2.0 met
ID: 1637204 • Letter: A
Question
A pendulum bob has a mass of 0.50 kg. And is suspended by a massless rod 2.0 meters in length. The bob is pulled to an angle of 37 degrees and is released. Calculate its maximum potential energy, the potential energy when the bob makes and angle of 10 degreees to the vertical, its maximum speed, and its speed as it passes through the 10 degree position. A pendulum bob has a mass of 0.50 kg. And is suspended by a massless rod 2.0 meters in length. The bob is pulled to an angle of 37 degrees and is released. Calculate its maximum potential energy, the potential energy when the bob makes and angle of 10 degreees to the vertical, its maximum speed, and its speed as it passes through the 10 degree position.Explanation / Answer
here,
mass , m = 0.5 kg
l = 2 m
theta1 = 37 degree
the maximum potnetial energy , PEm = m * g * l * ( 1 - cos(37))
PEm = 0.5 * 9.81 * 2 * ( 1 - cos(37)) J
PEm = 1.98 J
when theta2 = 10 degree
the potnetial energy , PE = m * g * l * ( 1 - cos(10))
PE = 0.5 * 9.81 * 2 * ( 1 - cos(10)) J
PE = 0.15 J
let the maximum speed be vm
using conservation of energy
0.5 * m * vm^2 = PEm
0.5 * 0.5 * vm^2 = 1.98
vm = 2.81 m/s
let the speed when theta2 = 10 degree be v
using conservation of energy
PEm - PE = 0.5 * m * v^2
1.98 - 0.15 = 0.5 * 0.5 * v^2
v = 2.7 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.